در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
نصب سيستم عامل متفاوت روي Raspberry Pi achievementweb
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
آرشيو
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :achievementweb
تاريخ: ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۱۹:۱۰

رايانه‌ي رزبري پاي داراي ابزاري داخلي تحت عنوان NOOBS است كه امكان نصب سيستم عامل‌هاي مختلف روي اين رايانه‌ي كوچك را براي كاربران فراهم مي‌كند. در صورتي كه سيستم عامل مورد نظر خود را انتخاب كرده باشيد، با استفاده از اين ابزار به سرعت مي‌توانيد رايانه‌ي رزبري پاي را با سيستم عامل جديد راه‌اندازي كنيد. رزبري پاي برترين و مقرون به صرفه‌ترين رايانه براي افرادي است كه علاقه‌مند به سرهم‌بندي بوده و به دشواري‌هاي نصب و راه‌اندازي آن اهميت نمي‌دهند.

نصب سيستم عامل در Raspberry Pi

در صورتي كه رايانه‌ي رزبري پاي خود را بدون كارت حافظه‌ي SD داراي جعبه‌ي نرم‌افزاري NOOBS، سفارش داده باشيد، بايد يك كارت حافظه‌ي اس‌دي تهيه كرده و به صورت دستي اقدام به نصب سيستم عامل انتخابي كنيد. گزينه‌هاي زيادي مانند Raspbian يا OSMC به منظور استريم كردن براي انتخاب وجود دارد كه نصب و راه‌اندازي هر كدام از آن‌ها به سادگي و به سرعت قابل انجام است. حتي سيستم عاملي وجود دارد كه رايانه‌ي رزبري پاي شما را به دستگاه استريم كننده‌ي موسيقي تبديل مي‌كند!

در ادامه‌ي اين مقاله، شيوه‌ي نصب يك سيستم عامل بدون بهره‌مندي از ابزار نرم‌افزاري NOOBS را در رايانه‌ي Raspberry Pi بيان خواهيم كرد. براي انجام اين كار از يك كارت حافظه‌ي SD استفاده خواهيم كرد.
موارد مورد نياز براي نصب سيستم عامل در رزبري پاي

ابتدا بايد سيستم عاملي را كه قصد نصب روي رزبري پاي داريد، دانلود كنيد. در اين مقاله ما از سيستم عامل رَزبيان (Raspbian) استفاده خواهيم كرد. سيستم عامل ياد شده، نسخه‌ي بهينه شده‌ي توزيع لينوكسي دبيان براي رايانه‌ي رزبري پاي است كه مي‌توانيد در آدرس raspberrypi.org/downloads آن را پيدا كنيد. در اين آدرس بايد به جاي NOOBS، روي Raspbian كليك كرده و فايل فشرده‌ي RASPBIAN JESSIE را با كليك روي دكمه‌ي Download ZIP دريافت كنيد. حجم فايل دانلودي تقريبا ۱.۳ گيگابايت است؛ بنابراين بسته به سرعت اينترنت شما، دانلود آن مي‌تواند چند دقيقه تا چند ساعت طول بكشد.

نصب سيستم عامل در Raspberry Pi

به علاوه نيازمند يك كارت حافظه‌ي SD كه به تازگي فرمت شده هستيد. رايانه‌ي رزبري پاي ۲ يا ۳، نيازمند كارت حافظه‌ي SD است. رزبري پاي فقط از سيستم فايل‌هاي FAT32 يا MS-DOS پشتيباني مي‌كند. اگر كارت حافظه‌ي اس‌دي شما داراي حجمي بيش‌تر از ۳۲ گيگابايت است، حتما سيستم فايلي را كه با آن فرمت شده بررسي كنيد. هر كارت حافظه‌ي اس‌دي كه حجمي بيش‌تر از ۳۲ گيگابايت دارد از سيستم فايل exFAT استفاده مي‌كند كه براي رزبري پاي بلااستفاده خواهد بود.

براي انجام اين كار در سيستم عامل مك، Disk Utility را باز كرده و درايوي كه قصد فرمت (Format) كردن آن را داريد انتخاب كنيد. سپس بايد روي Erase كليك كنيد. در ادامه، گزينه‌ي (MS-DOS (FAT را براي فرمت انتخاب كرده و Erase را بزنيد.
مقاله مرتبط:

    30 ترفند كاربردي براي كاربران مك: قسمت اول

در سيستم عامل ويندوز هم، پيشنهاد مي‌كنيم كه از ابزار فرمت كارت حافظه‌ي اس‌دي كه از آدرس sdcard.org در دسترس است،‌ استفاده كنيد. نرم‌افزار SDFormatter را پس از دانلود باز كرده و طبق دستورالعمل منتشر شده از بنياد رزبري پاي، بايد گزينه‌ي FORMAT SIZE ADJUSTMENT موجود در بخش settings نرم‌افزار را با قرار دادن در حالت On، فعال كنيد. با فعال كردن اين گزينه، كل كارت حافظه فرمت خواهد شد.
نصب رزبيان با استفاده از سيستم عامل مك و ويندوز

براي نصب رزبيان بايد فايل ايميج سيستم عامل را به كارت اس‌دي منتقل كنيد. فايل Zip دانلود شده از raspberrypi.org را از حالت فشرده خارج كنيد. براي انجام اين كار در سيستم عامل مك، ابتدا نرم‌افزار Unarchiver را نصب كرده و سپس روي فايل فشرده دوبار كليك كنيد. در سيستم عامل ويندوز هم بايد روي فايل ياد شده كليك راست كرده و گزينه‌ي Extract All را برگزينيد. پس از انتخاب مقصد مورد نظر براي استخراج فايل روي Extract كليك كنيد.

پس از خارج كردن فايل از حالت فشرده، بايد فايل ايميج را در كارت حافظه بنويسيد (در اصطلاح write). روش انجام اين كار را به طور جداگانه در هر دو سيستم عامل مك و ويندوز بيان خواهيم كرد.
سيستم عامل مك

    ابتدا ترمينال (Terminal) را از طريق محيط Launchpad يا فشردن كليدهاي تركيبي command + spacebar و جستجوي آن در Spotlight باز كنيد.
    حال بايد دايركتوري را كه روي آن كار مي‌كنيد، به مسير فايل ايميج استخراج شده تغيير دهيد. براي مثال، اگر فايل ايميج رزبيان را در دسكتاپ استخراج كرده باشيد، بايد cd Desktop/ را تايپ و كليد اينتر را از صفحه كليد رايانه بفشاريد.
    ديسك ذخيره‌سازي مورد نظر را با تايپ عبارت diskutil list و فشردن كليد اينتر، شناسايي كنيد. حالا بايد به دنبال نام كارت حافظه‌ي مورد استفاده‌ي خود بگرديد (نام كارت حافظه‌ي ظاهر شده در ترمينال دقيقا مشابه با نام درايو موجود در دسكتاپ است). سپس بايد اين شناسه را كه بسته به تعداد دستگاه‌هايي كه به رايانه‌ي مك متصل است، چيزي شبيه به disk2 يا disk3 خواهد بود، در فرمان قرار دهيد.
    از صحيح بودن شناسه‌ي دستگاه ذخيره‌سازي خود اطمينان حاصل كرده و پس از تايپ كردن فرمان زير، دكمه‌ي return را از صفحه كليد بفشاريد.

diskutil unmountDisk /dev/[disk identifier]

    فرمان نهايي بايد در قالب فرمان زير باشد.

diskutil unmountDisk /dev/disk2

    در نهايت بايد با استفاده از دستور زير و فشردن كليد return، فايل ايميج را درون ديسك مورد نظر رايت كنيد.

sudo dd bs=1m if=[image].img of=/dev/r[disk identifier]

    فرمان نهايي بايد در قالب دستور زير باشد.

sudo dd bs=1m if=2016-03-18-raspbian-jessie.img of=/dev/rdisk2

    در آخر بايد رمز عبور مربوط به دسترسي ادمين رايانه‌ي خود را وارد كرده و دوباره كليد اينتر را فشار دهيد.

نصب سيستم عامل در Raspberry Pi
سيستم عامل ويندوز

فرآيند نوشتن فايل ايميج در سيستم عامل ويندوز اندكي ساده‌تر است. براي انجام اين كار، ابتدا بايد نرم‌افزار Win32 Disk Imager را از SourceForge دانلود كنيد.

    پس از نصب ابزار Win32 Disk Imager، با كليك راست روي آيكون نرم‌افزار و انتخاب گزينه‌ي Run as administrator، آن را با دسترسي ادمين اجرا كنيد.
    سپس فايل ايميجي را كه از فايل فشرده‌ي رزبيان استخراج كرديد، از طريق بخش Image File مسيريابي و انتخاب كنيد.
    حالا بايد درايو ذخيره‌سازي صحيح را از طريق منوي كشويي Device، انتخاب كنيد. در اين مرحله بايد قبل از هر اقدامي، از صحت درايو انتخاب شده اطمينان حاصل كنيد.
    در نهايت روي Write كليك كنيد.

نصب سيستم عامل در Raspberry Pi

اتمام اين فرآيند چندين دقيقه طول خواهد كشيد اما مي‌توانيد بلافاصله پس از اتمام نوشتن فايل ايميج در كارت حافظه‌ي اس‌دي، آن را از رايانه‌ي مك يا ويندوزي جدا كرده و پس از اتصال به رزبري پاي، آن را روشن كنيد. به طور معمول، اولين بوت طولاني‌تر خواهد بود اما بعد از آن به راحتي مي‌توانيد از سيستم عامل رزبيان نصب شده بهره‌مند شويد.

آيا مايل به نصب سيستم عامل رزبيان در رايانه‌ي رزبري پاي هستيد؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراك بگذاريد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]