woolash reviews
در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
نصب نرم‌ افزار لينوكسي در ابزار Bash Shell ويندوز 10 achievementweb
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
آرشيو
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :achievementweb
تاريخ: ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۲۰:۰۸

با نصب Bash shell مبتني‌ بر اوبونتو در ويندوز 10 شركت مايكروسافت، قادر به بهره‌مندي از محيط كامل اوبونتو در سيستم عامل ويندوز خواهيد بود. محيط ياد شده اجازه‌ي نصب و اجراي نرم‌افزارهاي مشابهي را كه مي‌توانستيد در سيستم لينوكسي مبتني‌بر اوبونتو اجرا كنيد، به كاربران مي‌دهد. دقيقا همانند اوبونتو، مي‌توانيد از فرمان apt-get براي نصب و بروزرساني برنامه از طريق منابع اوبونتو، استفاده كنيد.

توجه داشته باشيد كه زير سيستم (subsystem) لينوكس موجود در ويندوز ۱۰ (Bash shell)، به طور رسمي از نرم‌افزارهاي گرافيكي يا نرم‌افزار سرور پشتيباني نمي‌كند؛ اگرچه به طور غيررسمي امكان اجراي برخي از نرم‌افزارهاي گرافيكي در آن وجود دارد. به طو رسمي، اين ابزار براي نرم‌افزارهاي ترمينال لينوكس و ديگر ابزارهاي خط فرماني كه مورد نياز توسعه دهندگان است، طراحي شده است.

ابزار بش شل (Bash shell) ويندوز ۱۰، فقط از باينري ۶۴ بيتي پشتيباني مي‌كند؛ بنابراين نمي‌توانيد نرم‌افزارهاي ۳۲ بيتي لينوكس را در آن نصب و اجرا كنيد.
تشريح فرمان Apt-get

در اوبونتو و ديگر توزيع‌هاي لينوكسي مبتني‌ بر دبيان (Debian)، از فرمان apt-get براي نصب نرم‌افزار استفاده مي‌شود. Apt مخفف عبارت “Advanced Package Tool” به معني ابزار بسته‌ي پيشرفته است. اين فرمان يا دستور، بسته‌هاي مربوط به نرم‌افزارها را از منابع نرم‌افزاري متمركز اوبونتو دانلود كرده و در سيستم نصب مي‌كند. به علاوه، در صورتي كه بسته‌هايي كه قصد نصب آن‌ها را داريد، نيازمند يا وابسته به ديگر بسته‌ها (پكيج‌ها) باشند، فرمان apt-get به طور خودكار چنين بسته‌هايي را هم دريافت و نصب خواهد كرد. اين بسته‌ها تحت عنوان وابستگي (dependency) شناخته مي‌شوند. فرمان apt-get با بسته‌هاي داراي پسوند “deb.” كه براي دبيان نام‌گذاري شده است، كار مي‌كند. توزيع لينوكسي اوبونتو، برپايه‌ي دبيان كه يك توزيع پايه محسوب مي‌شود توسعه داده شده است.

براي بهره‌مندي از ابزار Bash shell نيازمند اجراي فرمان apt-get همراه با دستور sudo خواهيد بود. دستور ياد شده، مجوز دسترسي سوپر يوزر (superuser) يا روت (root) را در اختيار كاربران مي‌گذارد. وجود مجوزهاي ياد شده، امكان تغيير و نصب فايل‌هاي سيستمي را از طريق فرمان صادر شده به كاربران مي‌دهد. هنگام استفاده از فرمان sudo، نيازمند وارد كردن رمز عبور حساب كاربري جاري خواهيد بود.
دانلود فهرست بسته‌هاي بروز شده

ابتدا بايد فرمان زير را براي دريافت فهرست بروز بسته‌ها از منابع نرم‌افزاري اوبونتو، در Bash shell اجرا كنيد. قبل از نصب هر يك از بسته‌هاي مورد نظر بايد اين كار را تكرار كنيد.
sudo apt-get update

Bash Shell در ويندوز 10
نصب بسته‌ي مورد نظر

در صورتي كه از نام بسته‌اي كه قصد نصب آن را داريد اطلاع داشته باشيد، مي‌توانيد با دستور زير آن را دريافت و نصب كنيد. به اين منظور، بايد نام بسته‌ي مورد نظر خود را با بخش packagename دستور زير جايگزين كنيد.
sudo apt-get install packagename

براي مثال، اگر مايل به نصب بسته‌ي روبي (Ruby) باشيد، بايد دستور زير را در محيط بش شل اجرا كنيد.
sudo apt-get install ruby

هنگام تايپ نام بسته‌ي مورد نظر خود يا هر دستور ديگر در بش شل، مي‌توانيد با فشردن كليد Tab از صفحه كليد، از ويژگي تكميل خودكار بش استفاده كنيد. اين ويژگي كمك مي‌كند تا فرآيند تايپ دستور به طور خودكار تكميل شود و در صورت وجود گزينه‌هاي چندگانه‌ي قابل دسترس، اين گزينه‌ها را به كاربر پيشنهاد مي‌دهد.

پس از اجراي دستور ياد شده و ديگر فرمان‌هاي apt-get، تغييراتي كه اعمال خواهد شد براي كاربر نشان داده مي‌شود كه در اين مرحله بايد حرف y را تايپ كرده و براي ادامه‌ي كار، كليد اينتر را از صفحه كليد بفشاريد.

Bash Shell در ويندوز 10
جستجوي بسته‌ي مورد نظر

احتمالا هميشه از نام بسته‌اي كه قصد نصب آن را داريد، اطلاع نخواهيد داشت. در اين موارد مي‌توانيد با استفاده از دستور apt-cache موجود در زير، به دنبال كش بسته‌ي دانلود شده (فهرستي كه با فرمان apt-get update دانلود شده بود) براي يك نرم‌افزار بگرديد. فرمان apt-cache امكان جستجوي نام بسته‌ها و توضيحات مرتبط با متن تعيين شده را فراهم مي‌كند.

به خاطر اين كه دستور ياد شده صرفا يك جستجوي ساده است، نيازي به استفاده از عبارت sudo در آن نيست. با اين وجود هنوز هم مي‌توانيد در صورت تمايل، اين دستور را با sudo اجرا كنيد.
apt-cache search sometext

به عنوان مثال اگر قصد جستجوي بسته‌اي را كه مربوط به w3m (مرورگر وب مبتني‌بر متن براي ترمينال) است را داشته باشيد، بايد دستور زير را اجرا كنيد.
apt-cache search w3m

Bash Shell در ويندوز 10
بروزرساني تمامي بسته‌هاي نصب شده

به منظور بروزرساني بسته‌هاي نرم‌افزاري نصب شده به آخرين نسخه‌ي قابل دسترس در منبع اوبونتو، بايد دستور موجود در زير را اجرا كند. اين دستور، هرگونه بروزرساني امنيتي در دسترس را براي بسته‌ي جاري كاربر ممكن مي‌كند.
sudo apt-get upgrade

به خاطر داشته باشيد كه بايد قبل از اجراي دستور قبلي، دستور زير را اجرا كنيد. زيرا قبل از اين كه فرمان apt-get قبلي، آخرين نسخه‌ي بسته‌هاي در دسترس را دريافت كند، بايد فهرست بسته‌هاي شما بروز باشد.
sudo apt-get update

Bash Shell در ويندوز 10
حذف بسته‌ي مورد نظر

پس از اين كه كار شما با بسته‌ي مورد نظر تمام شد، مي‌توانيد با استفاده از دستور زير آن را حذف (uninstall) كنيد.
sudo apt-get remove packagename

دستور ياد شده فقط فايل‌هاي باينري بسته را پاك مي‌كند؛ به طوري كه ديگر فايل‌هاي پيكربندي وابسته به آن باقي خواهند ماند. اگر مايل به حذف همه‌ي فايل‌هاي وابسته به بسته‌ي نرم‌افزار هستيد، بايد فرمان زير را به جاي آن در بش شل اجرا كنيد.
sudo apt-get purge packagename

هيچ كدام از فرمان‌هاي ياد شده، بسته‌هاي موسوم به dependency را كه نيازمند نصب يك بسته‌ي ديگر بوده‌اند، حذف نخواهد كرد. در صورتي كه ابتدا اقدام به حذف بسته‌ي مورد نظر كرده و سپس dependency آن را به طور جداگانه پاك كنيد، احتمالا سيستم شما باز هم داراي بسته‌هاي dependency اضافي كه لزومي براي وجود آن‌ها نيست، خواهد بود. به منظور حذف هر بسته‌اي كه به عنوان dependency نصب شده و ديگر نيازي به آن نيست، بايد فرمان زير را اجرا كنيد.

sudo apt-get autoremove

Bash Shell در ويندوز 10
نصب نرم‌افزارهاي ديگر

دستورات ياد شده در بخش‌هاي قبلي مقاله، امكان نصب و بروزرساني بيش‌تر نرم‌افزارهاي رايج مورد نياز شما را فراهم مي‌كنند. با اين حال، برخي از نرم‌افزارها از طريق ديگر دستورات و ابزارها نصب خواهند شد.

براي مثال، جِم‌هاي روبي با استفاده از دستور “gem install” نصب خواهند شد. پيش از اين، بسته‌ي Ruby را با استفاده از دستور apt-get نصب كرديم. روبي داراي سيستم نصب نرم‌افزاري شخصي است كه مجزا از apt-get است.

برخي از بسته‌هاي نرم‌افزاري در آرشيو بسته‌هاي شخصي (PPA) قابل دسترس هستند كه به وسيله‌ي افراد سوم شخص ميزباني مي‌شود. براي نصب بسته از اين منبع، نيازمند افزودن PPA به سيستم خود خواهيد بود. بعد از آن، فقط بايد از همان فرمان‌هاي عادي apt-get استفاده كنيد.

احتمالا نرم‌افزار جديدتر نيازمند كامپايل شدن و نصب از منبع خواهد بود. همه‌ي بسته‌هايي كه با فرمان apt-get نصب كرديد، به وسيله‌ي منبع سيستم داخلي اوبونتو كامپايل شده بودند؛ به طوري كه به راحتي مي‌توانند به صورت "deb." به بسته‌هاي قابل نصب تبديل شوند. تا حد امكان بايد از اين كار اجتناب كنيد، اما در برخي موارد هم ممكن است اجتناب‌ ناپذير باشد.

به هر صورت اگر در حال تلاش براي نصب ديگر نرم‌افزارهاي لينوكسي هستيد، مي‌توانيد دستورالعمل‌هاي مربوط به شيوه‌ي نصب آن را بيابيد. همان دستورالعمل‌هايي كه در Ubuntu 14.04 LTS عمل مي‌كنند، در ابزار Bash shell ويندوز ۱۰ هم عمل خواهند كرد. هنگامي كه نسخه‌ي ۱۴.۰۴ ياد شده به نسخه‌ي اصلي بعدي اوبونتو بروزرساني شود، همان دستورالعمل‌هايي كه در Ubuntu 16.04 LTS كار مي‌كنند، در ويندوز ۱۰ هم كار خواهند كرد.

آيا از ابزار Bash shell ويندوز ۱۰ استفاده مي‌كنيد؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراك بگذاريد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]