woolash reviews
در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
آموزش ويندوز 10: بررسي مشكلات رم سيستم achievementweb
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
آرشيو
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :achievementweb
تاريخ: ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۲۱:۲۵

هر رايانه‌اي ممكن است با گذر زمان دچار مشكل شود كه مي‌تواند دلايل زيادي داشته باشد. اگر رايانه‌ي شما دچار مشكل شده، بايد به دنبال بررسي علت آن باشيد. در اين مقاله قصد داريم به بررسي مشكلات موجود در حافظه‌ي RAM رايانه بپردازيم. وجود مشكل در اين قطعه‌ي الكترونيكي مي‌تواند باعث ناپايداري، هنگ كردن مداوم سيستم و... شود. به منظور بررسي رم سيستم مي‌توانيد از ابزار سيستمي مخفي موجود در ويندوز 10 يا ابزارهاي پيشرفته‌ي قابل بوت بهره ببريد.

هر دو ابزاري كه در ادامه‌ي مقاله معرفي خواهيم كرد، به وسيله‌ي نوشتن داده در هر سكتور حافظه‌ي رم كامپيوتر و سپس خواندن يك به يك آن‌ها عمل مي‌كند. اگر ابزارهاي بررسي حافظه‌ي رم، مقدار متفاوتي از داده‌اي كه قبلا نوشته شده را بخوانند، نشان مي‌دهد كه رم مورد بررسي معيوب است.
راهكار اول: اجراي ابزار Windows Memory Diagnostic

به منظور راه‌اندازي ابزار Windows Memory Diagnostic، منوي شروع را باز كرده و پس از تايپ عبارت “Windows Memory Diagnostic” دكمه‌ي اينتر را از صفحه كليد بفشاريد. همچنين مي‌توانيد با استفاده از كليدهاي تركيبي Windows+R و تايپ عبارت “mdsched.exe” در كادر محاوره‌اي نمايان شده، كليد اينتر را بفشاريد تا ابزار مربوطه فراخواني شود.

بررسي حافظه رم

براي شروع فرآيند بررسي رم، رايانه‌ي شما بايد از نو راه‌اندازي (reboot) شود. در مدت زماني كه حافظه‌ي رم سيستم در حال بررسي است، قادر به استفاده از رايانه نخواهيد بود. براي انجام اين كار پس از كسب اطمينان از ذخيره شدن كارهاي نيمه تمام خود در رايانه، روي گزينه‌ي (Restart now and check for problems (recommended كليك كنيد تا رايانه‌ي شما از نو راه‌اندازي شود.

بررسي حافظه رم

رايانه‌ي شما بلافاصله دوباره راه‌اندازي شده و صفحه‌ي مربوط به ابزار Windows Memory Diagnostics نمايان خواهد شد. حالا بايد رايانه‌ي خود را تنها بگذاريد تا به بررسي حافظه‌ي رم سيستم بپردازد! اين فرآيند ممكن است بسته به ظرفيت ذخيره‌سازي رم و وضعيت سلامتي آن چندين دقيقه طول بكشد. در طول انجام فرآيند بررسي قادر به مشاهده‌ي نوار پيشروي و پيام وضعيتي كه وجود يا نبود مشكل را به كاربر اطلاع مي‌دهد، خواهيد بود. همچنين مي‌توانيد با فشردن كليد F1 به گزينه‌هاي بررسي ديگري دسترسي داشته باشيد. در اين صفحه سه گزينه‌ي Basic، Standard و Extended در اختيار شما قرار دارد كه مي‌توانيد با انتخاب هر يك به ترتيب اقدام به بررسي ابتدايي، استاندارد و مضاعف كه پيشرفته‌تر از دو گزينه‌ي قبلي بوده و شامل فرآيند بررسي بيشتري است، كنيد. ابزار ياد شده به طور پيش‌فرض در حالت Standard اقدام به بررسي حافظه‌ي رم سيستم مي‌كند. با فشردن كليد Tab از صفحه كليد مي‌توانيد تنظيمات مربوط به Cache را انجام دهيد كه بهتر است در حالت Default قرار داشته باشد. با فشردن دوباره‌ي كليد Tab هم مي‌توانيد تعداد دفعات تكرار فرآيند تست رم را از بين عدد ۱ تا ۱۵ انتخاب كنيد. پس از انتخاب گزينه‌هاي مورد نظر مي‌توانيد با فشردن كليد F10، تنظيمات انجام شده را براي ابزار اعمال كنيد.

بررسي حافظه رم

پس از اتمام فرآيند، رايانه‌ي شما به طور خودكار از نو راه‌اندازي شده و به محيط دسكتاپ بازخواهد گشت. پس از ورود به سيستم، طبق گفته‌ي ابزار نتيجه‌ي بررسي نمايان خواهد شد. اما متاسفانه نتيجه‌ي بررسي در ويندوز ۱۰ ما به طور خودكار نمايان نشد! به همين دليل در ادامه‌ي مقاله نحوه‌ي دسترسي به اين نتايج را شرح خواهيم داد.

ابتدا با كليك راست روي منوي شروع و زدن Event Viewer ابزار مربوطه را باز كنيد. اگر درحال استفاده از ويندوز 7 هستيد، كليدهاي تركيبي Windows+R را از صفحه كليد فشرده و پس از تايپ عبارت “eventvwr.msc” در كادر محاوره‌اي Run، كليد اينتر را بفشاريد.

بررسي حافظه رم

براي يافتن رويداد مورد نظر از ميان فهرست بلند بالايي از رويدادهاي رخ داده در ويندوز، به مسير Logs → System رفته و روي گزينه‌ي Find موجود در پنل سمت راست كليك كنيد.

بررسي حافظه رم

عبارت “MemoryDiagnostic” را درون جعبه‌ي جستجو تايپ كرده و در ادامه روي دكمه‌ي Find Next كليك كنيد. در نهايت مي‌توانيد نتيجه‌ي نمايان شده در پايين پنجره را مشاهده كنيد.

بررسي حافظه رم
راهكار دوم: بوت و اجراي ابزار MemTest86

اگر به دنبال ابزار بررسي بسيار قدرتمندي هستيد، مي‌توانيد نرم‌افزار MemTest86 را دريافت كرده و از آن بهره ببريد. ابزار ياد شده، داراي تست‌هاي گوناگوني است كه مي‌تواند مشكلات به مراتب بيش‌تر و پيشرفته‌تري را نسبت به ابزار داخلي ويندوز تشخيص دهد. آخرين نسخه‌ي منتشر شده از نرم‌افزار MemTest86، داراي نسخه‌ي پولي هم است كه از ويژگي‌هاي بيش‌تري نسبت به نسخه‌ي رايگان برخوردار است. با اين حال، نسخه‌ي رايگان هم تمامي موارد مورد نياز كاربر را شامل مي‌شود. نرم‌افزار MemTest86 به وسيله‌ي مايكروسافت امضا شده است؛ بنابراين حتي در سيستم‌هايي كه در آن‌ها بوت ايمن (Secure Boot) فعال باشد به خوبي عمل خواهد كرد.

همچنين مي‌توانيد استفاده از نرم‌افزار رايگان و منبع باز +MemTest86 را امتحان كنيد؛ هر چند كه اين نرم‌افزار به صورت فعال توسعه داده نشده و به خوبي پشتيباني نمي‌شود. همچنين گزارش‌هايي مبتني بر عدم عملكرد صحيح اين نرم‌افزار در برخي از رايانه‌هاي جديد وجود دارد.

هردو نرم‌افزار معرفي شده به طور مستقل قابل بوت هستند. نرم‌افزار MemTest86 امكان دسترسي به فايل ايميج با پسوند ISO براي استفاده از طريق سي‌دي يا دي‌وي‌دي و ايميج USB كه مي‌توانيد به حافظه‌هاي ذخيره‌سازي USB كپي كنيد را براي كاربران فراهم مي‌كند. فقط كافي است كه فايل با پسوند “exe.” دريافت شده را اجرا كرده و حافظه‌ي USB يدكي را براي ايجاد يك يو‌اس‌بي درايو قابل بوت تهيه كنيد. اين كار باعث پاك شدن محتويات درون درايو يو‌اس‌بي خواهد شد.

بررسي حافظه رم

پس از تهيه‌ي رسانه‌ي قابل بوت (CD يا USB)، رايانه‌ي خود را از نو راه‌اندازي كرده و آن را با استفاده از درايور يو‌اس‌بي يا سي‌دي حاوي ابزار بررسي حافظه‌ي رم، بوت كنيد. ابزار MemTest86 بوت شده و فرآيند اسكن رم به طور خودكار شروع خواهد شد. هر تست بلافاصله پس از ديگري اجرا شده و در صورت يافتن هرگونه مشكل، كاربر را با نشان دادن يك پيام آگاه خواهد كرد. اين نرم‌افزار تست‌هاي در حال انجام را تا زماني كه شما آن را متوقف كنيد ادامه خواهد داد. اين كار به اين خاطر است كه شما بتوانيد در بازه‌هاي زماني طولاني‌تر رفتار رم سيستم را مورد بررسي قرار دهيد. اطلاعات مربوط به هرگونه خطا، در صفحه‌ي جاري نمايان خواهد شد. هنگامي كه تصميم به اتمام فرآيند گرفتيد مي‌توانيد فقط با فشردن كليد Esc از صفحه كليد، از ابزار خارج شده و رايانه‌ي خود را دوباره راه‌اندازي كنيد.

بررسي حافظه رم

اگر هنگام فرآيند بررسي رم با خطايي مواجه شديد، نشان دهنده‌ي اين است كه به احتمال بسيار زياد رم شما حداقل در يكي از موارد تست شده معيوب بوده و بايد با رم جديدي جايگزين شود. با اين حال، امكان ناسازگاري حافظه‌ي رم نصب شده با مادربرد سيستم هم وجود دارد. همچنين امكان دارد كه رم نصب شده در سيستم، توانايي اجرا با سرعت تعيين شده را نداشته باشد؛ بنابراين ممكن است مجبور به كاهش سرعت رم از طريق صفحه‌ي تنظيمات محيط UEFI يا بايوس شويد. پس از اعمال تنظيمات، مي‌توانيد به منظور بررسي وجود يا نبود مشكل، اقدام به تست دوباره‌ي رم با نرم‌افزار MemTest86 كنيد.

آيا تا‌كنون با مشكلات حافظه‌ي RAM مواجه شده‌ايد؟ لطفا تجربيات خود را در استفاده از ابزارهاي ياد شده در اين مقاله، با ما به اشتراك بگذاريد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]