woolash reviews
در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
فعال كردن Intel XMP براي افزايش سرعت رم achievementweb
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
آرشيو
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :achievementweb
تاريخ: ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۲۲:۵۲

اگر تصور مي‌كنيد كه با خريداري حافظه‌ي رم با فركانس كاري بالا، RAM خريداري شده در همان فركانس تبليغ شده به وسيله‌ي شركت سازنده عمل مي‌كند، سخت در اشتباه هستيد! به طور معمول، حافظه‌هاي رم موجود در رايانه در سرعت‌هاي پايين‌تري نسبت به فركانس اسمي خود كار مي‌كنند؛ مگر اين كه تايمينگ (timing) آن را به صورت دستي تنظيم كرده يا قابليت XMP اينتل را فعال كنيد.

متاسفانه اين گزينه در بايوس همه‌ي مادربردها قابل دسترسي نيست و همه‌ي حافظه‌هاي رم داراي پروفايل XMP نيستند. برخي از رم‌ها فقط در سرعت‌هاي استاندارد طراحي شده عمل مي‌كنند. اما در صورتي كه مالك يك رايانه‌ي گيمينگ بوده و حافظه‌ي رم با سرعت بالا براي آن تدارك ديده باشيد، شما قطعا بايد گزينه‌اي به نام XMP را در بايوس مادربرد خود داشته باشيد.
قابليت Intel XMP چيست؟

حافظه‌ي رم بايد به استاندارد تعيين شده به وسيله‌ي JEDEC (شوراي مهندسي دستگاه الكتروني مشترك) پاي‌بند باشد. حتي اگر حافظه‌ي رم با تايمينگ ويژه خريداري كرده باشيد كه نسبت به حالت استاندارد سرعت بيش‌تري را فراهم مي‌كند، سپس اين رم را در مادربردهاي طراحي شده براي گيمرها يا ديگر كاربران حرفه‌اي به كار بگيريد، RAM مورد نظر باز هم نمي‌تواند بلافاصله در سرعت تبليغ شده به وسيله‌ي سازنده عمل كند؛ به جاي آن، در سرعت‌هاي استاندارد عمل خواهد كرد.

با اين حال، ديگر نيازي براي مراجعه به بايوس و تنظيم تايمينگ دستي رم به صورت تك به تك نيست. در عوض، رم خريداري شده داراي حافظه‌ي ذخيره‌سازي كوچكي است كه يك يا دو (Intel XMP (Extreme Memory Profiles را در اختيار كاربر مي‌گذارد. بايوس مادربرد مي‌تواند اين پروفايل‌ها را خوانده و به صورت كاملا خودكار برترين تايمينگ انتخاب شده به وسيله‌ي كارخانه‌ي سازنده‌ي رم را پيكربندي كند. تايمينگ انتخابي سرعت تبليغ شده‌ي رم را به ارمغان خواهد آورد.

اگر از پردازنده‌هاي (CPU) شركت AMD استفاده مي‌كنيد، احتمالا مي‌توانيد قابليت (AMP (AMD Memory Profiles را فعال كنيد. اين قابليت نسخه‌ي معادل XMP اينتل براي پردازنده‌هاي اي‌ام‌دي است.
تايمينگ حافظه‌ي رم را چگونه بررسي كنيم؟

همه‌ي كاربران مي توانند تايمينگ حافظه‌ي رم خود را از داخل ويندوز مورد بررسي قرار دهند. ابتدا نرم‌افزار CPU-Z را دريافت كرده و پس از اجراي آن بر روي سربرگ Memory كليك كنيد تا قادر به مشاهده‌ي تايمينگ تعيين شده براي عملكرد رم باشيد. تايمينگ مشاهده شده را با تايمينگ تبليغ شده به وسيله‌ي سازنده‌ي آن مقايسه كنيد. اگر خودتان به اصطلاح رايانه را جمع كرده و هيچ‌گاه قابليت XMP را فعال نكرده‌ايد، فرصت خوبي در اختيار داريد؛ زيرا حافظه‌ي رم شما در تايمينگ پايين‌تري عمل كرده و حالا مي‌توانيد با فعال كردن XMP شركت اينتل، فركانس كاري حافظه‌ي رم خود را به بيش‌ترين حالت ممكن افزايش دهيد.

افزايش سرعت رم
قابليت XMP اينتل را چگونه فعال كنيم؟

براي فعال كردن XMP اينتل، بايد به محيط بايوس رايانه‌ي خود مراجعه كنيد. براي اين كار رايانه‌ي خود را از نو راه‌اندازي كرده و در ابتداي فرآيند بوت كليد تعيين شده براي ورود به محيط بايوس مادربرد خود را از صفحه كليد فشار دهيد. اين كليد اغلب يكي از دكمه‌هاي Esc، Delete، F2 يا F10 است كه بسته به مدل و سازنده‌ي مادربرد رايانه‌ي كاربر متفاوت خواهد بود. اين كليد به احتمال زياد در طول فرآيند بوت در صفحه‌ي رايانه قابل مشاهده خواهد بود. اگر قادر به يافتن كليد مناسب براي ورود به محيط بايوس رايانه‌ي خود نيستيد، مي‌توانيد به اسناد راهنماي مادربرد خود مراجعه كنيد.

در داخل محيط بايوس خود به دنبال گزينه‌اي با نام XMP بگرديد. اين گزينه احتمالا در صفحه‌ي اصلي تنظيمات يا صفحه‌ي پيشرفته‌اي (advanced) در مورد RAM قرار دارد. همچنين اين گزينه ممكن است در ميان گزينه‌هاي مربوط به اوركلاكينگ (Overclocking) قرار داشته باشد؛ هر چند كه از لحاظ فني، اوركلاك محسوب نمي‌شود.

افزايش سرعت رم

گزينه‌ي XMP را با انتخاب گزينه‌ي Enabled فعال كرده و پروفايل مورد نظر را انتخاب كنيد. درحالي كه ممكن است دو پروفايل مجزا براي انتخاب وجود داشته باشد اما اغلب فقط مي‌توانيد پروفايلي كه قادر به فعال كردن آن هستيد را مشاهده كنيد. در برخي موارد فقط يك گزينه براي فعال يا غيرفعال كردن (Disable) وجود دارد.

افزايش سرعت رم

اگر دو پروفايل براي انتخاب در اختيار داريد، بايد اظهار كنيم كه اين دو پروفايل بسيار شبيه يكديگر بوده و فقط در مورد تايمينگ پايين‌تر اندكي با هم تفاوت دارند. در اينجا شما فقط بايد قادر به انتخاب “Profile 1” باشيد. با اين حال، مي‌توانيد هر پروفايل را به نوبت انتخاب كرده و در صورت تمايل، پروفايلي را كه فركانس كاري بيش‌تري را براي حافظه‌ي رم فراهم مي‌كند، انتخاب كنيد. براي انجام اين كار، پروفايل XMP مورد نظر را انتخاب كرده و در محيط بايوس خود به دنبال گزينه‌ي مربوط به تايمينگ حافظه‌ي رم (RAM timing) بگرديد تا بتوانيد نحوه‌ي تغييرات آن را مشاهده كنيد. همچنين مي‌توانيد پس از انتخاب پروفايل XMP مورد نظر، به محيط دسكتاپ ويندوز بازگشته و با استفاده از نرم‌افزار CPU-Z اقدام به مشاهده‌ي تغييرات تايمينگ و فركانس كاري حافظه‌ي رم بكنيد.

هرگاه كه حافظه‌ي رم با سرعت بالاتري نسبت به حالت‌هاي استاندارد خريداري كرديد، فقط كافي است به محيط بايوس مادربرد خود مراجعه كرده و پروفايل XMP اينتل را براي اطمينان از عمل كردن رم در فركانس كاري تبليغ شده به وسيله‌ي سازنده، فعال كنيد. با وجود اين كه انجام اين كار بسيار ساده به نظر مي‌رسد اما در صورت عدم اطلاع از وجود چنين گزينه‌اي، هيچ وقت نمي‌توان از حداكثر ظرفيت حافظه‌ي رم خريداري شده بهره‌مند شد!

آيا قابليت Intel XMP را فعال كرده‌ايد؟ لطفا تجربيات خود را در مورد تغييرات عملكرد سيستم خود، در بخش ديدگاه وب‌سايت به اشتراك بگذاريد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]